Jak powstaje piec

Usytuowanie pieca

O budowie pieca najlepiej myśleć już na etapie prac projektowych domu. Pozwala to na najlepsze jego umiejscowienie w przestrzeni budynku, czyli na przykład tak, by mógł ogrzać równocześnie nawet trzy pomieszczenia. Wcześniejsze decyzje o usytuowaniu pieca pozwolą również na zaoszczędzenie dodatkowych prac związanych ze wzmacnianiem fundamentu i decyzją, gdzie ma być komin. Projekt pieca jest zawsze opracowywany w odniesieniu do indywidualnych potrzeb klienta. Centralne położenie pieca w pomieszczeniu pozwala na równomierne i pełne wykorzystanie jego promieniującego ciepła.

Od projektu do budowy. Materiały – cegła, glina, szamot…

Pulsującym ciepłem sercem pieca jest jego palenisko. Powstaje ono ze zduńskiego szamotu, a w przypadku pieców-kotłów wykonywane jest z szamotu andaluzytowego. Części wewnętrzne pieca również budowane są z szamotu. Płaszcz pieca może być wykonany z kafli, kamienia, np. z piaskowca czy cegły doskonale akumulującej ciepło. Ciekawą alternatywą jest umiejętne otynkowanie pieca tynkiem glinianym. Większe użycie gliny, czyli zastosowanie tynku glinianego, polepsza klimat w pomieszczeniach także latem, kiedy piec nie pracuje. Glina reguluje i harmonizuje wilgotność, wchłania i neutralizuje zapachy. Jest antystatyczna i sprzyja czystości powietrza.

Realizacja

Piec powstaje zgodnie ze sztuką zduńską, która nabyłem w Niemczech i Rosji, a ugruntowałem w Polsce uwzględniając współczesne normy i zasady budowania nowoczesnych pieców. Jest to proces wieloetapowy i trwa od 3 do 6 tygodni w zależności od rodzaju użytych materiałów i rozmiaru realizacji. Zakończony jest jednym sprawdzającym paleniem. Piec rozpoczyna swoją służbę po kilkutygodniowym wysychaniu.